Gå till innehållet

Vattenavstängning vid Långgatan 20-26+ 25-31 Gimo i från tisdag 11 augusti klockan 07:00 till cirka klockan 16:00 på grund av ett ledningsarbete.  Läs mer hos Gästrike Vatten

Risk för skogsbrand i Uppsala län! Läs mer på SMHI:s webbplats om aktuellt meddelande. Varningar och meddelanden — SMHI 

BEVATTNINGSFÖRBUD  i Östhammar, Öregrund, Gimo, Gräsö och Hargshamn  gäller från 13 april 2026 och tills vidare. Det kommunala dricksvattnet får endast användas till mat, dryck och hygien. Läs mer: Aktuellt vattenläge | Gästrike vatten 

Våtmarker för rovfisk

Tillsammans med Upplandsstiftelsen driver Östhammars kommun ett projekt som syftar till att hitta platser som skulle kunna vara lämpliga att återställa till våtmarker för att gynna fisklek och rovfiskbestånd. Projektet delfinansieras genom LONA (lokala naturvårdssatsningen) via Länsstyrelsen i Uppsala län.

Många av Östersjöns kustfiskar fortplantar sig i grunda vikar, sund och kustnära våtmarker. På grund av utdikning, exploatering av kusten och övergödning i kombination med fiske har dessa lek- och uppväxtområden minskat drastiskt, vilket har bidragit till att bland annat antalet gäddor har minskat. Rovfisk har en viktig roll i ekosystemet då de naturligt hjälper till att hålla bestånden av djurplanktonätande fisk nere. Djurplankton håller i sin tur nere bestånden av växtplankton, vilket leder till klarare vatten. 

En våtmark för rovfisk är en grund och gräsbevuxen våtmark som översvämmas i mars-april. Då kan fisk simma upp och leka i våtmarken. Eftersom våtmarken är grund är vattnet varmt och ynglen växer fort i den skyddade miljön. Mot mitten av sommaren försvinner vattnet från våtmarken och ynglen är då redo att simma ut i havet. 

 

lona-logo.jpg