Aktiviteter och samvaro

Personer med stöd av hemtjänst eller boende på äldreboende har möjlighet att delta i aktiviteter som anpassats efter intressen, behov och tidigare vanor. Delaktighet och meningsfullhet i vardagens sysslor är lika viktigt som social samvaro och aktiviteter som ger livet guldkant.

Social aktivering i hemmet
Personer som bor hemma kan få hjälp av hemtjänsten med att komma ut på promenader eller en stunds social samvaro i hemmet. Genom biståndsbeslut om ledsagning kan hemtjänsten hjälpa dig som behöver stöd och hjälp att ta sig till och från olika aktiviteter. Ledsagning kan nyttjas för att besöka vänner, promenera, deltaga i kultur och fritidsverksamheter.

Mötesplatserna
Den som önskar en stunds samvaro och trevlig gemenskap är välkommen till de mötesplatser som finns i Alunda, Gimo, Östhammar, Öregrund och Österbybruk. Mötesplatsen är öppen för dig som är äldre och dit kan du komma för att träffa andra människor och få en stunds trevlig samvaro.

Dagverksamhet
Verksamheten riktar sig till personer med demenssjukdom och är en möjlighet till social samvaro. Aktiviteterna är individuellt anpassade utifrån deltagarnas intressen och behov. Aktiviteterna syftar till att bibehålla kvarvarande funktioner och förmågor och består av både ute och inomhusaktiviteter.

Broschyr om dagverksamheten Lärkan 

Aktiviteter för dig som bor på särskilt boende
På kommunens äldreboenden erbjuds gemensamma aktiviteter där personal och/eller frivilligorganisationer som Svenska Kyrkan, Lions, Röda Korset, SPF, PRO, Frivillig Handtaget och de frikyrkliga församlingarna genomför. Där erbjuds till exempel promenader, högläsning, bingo, bakning, musikunderhållning, trädgårdssysslor och andakter. Under hösten 2009 infördes  omvårdnadsmåltider på kommunens gruppboenden. Det innebär att personal sitter med vid måltiden och äter en smakportion för att skapa en lugn och trygg måltidsmiljö.

Publicerad: 2011-09-30