Att ta fram en ny vision för kommunen kräver en bred förankring hos kommunens medborgare. Föreningar, utvecklingsgrupper, politiska partier och studieförbund i Östhammars kommun har särskilt inbjudits att vara med i arbetet med den nya visionen. Processen har även medgett att andra former av sammanslutningar arbetat med det framtagna processmaterialet och bidragit till kommunens visionsarbete.
Deltagande föreningar och andra sammanslutningar har getts möjlighet att själva utarbeta en lokal vision för sitt lokalsamhälle, vilken nu bildar grunden för kommunens gemensamma vision.
Om du du har några frågor om arbetet med Östhammars kommuns nya vision är du välkommen att ställa dem till utredare Andreas Lytter, 0173-86144.