Gå till innehållet

Vägarbete på väg C288 mellan Hökhuvud och Börstil mellan vecka 11-20. Arbetet utförs mellan klockan 06.00 och 18.00. Under perioden regleras trafiken med nedsatt hastighet, trafikljus och lots

Planer för sista etappen av 288:an prioriteras

Vid sitt möte i torsdags antog den regionala utvecklingsnämnden verksamhetsplanen för genomförandet av länsplanen för regionala transportinfrastruktur (LTP) 2018, med utblick mot 2021.

– Det känns mycket positivt med beslutet om att genomföra den sista etappen på länsväg 288. Det är en julklapp som är värd att fira rejält, då en bra vägförbindelse mot Uppsala och Stockholm är viktig för kommunens utveckling, säger Jacob Spangenberg, Östhammars kommunstyrelses ordförande.

Bland de insatser som ska göras under 2018 finns exempelvis bland annat arbete med en vägplan för väg 288 (Gimo–Börstil).

– Vägutredningen ska komma i gång under nästa år och förhoppningsvis startar bygget 2020. Grattis till oss alla i kommunen!

Kontakter

Publicerad
22 december 2017
Senast uppdaterad
22 december 2017