Gå till innehållet

Vägarbete på väg C288 mellan Hökhuvud och Börstil mellan vecka 11-20. Arbetet utförs mellan klockan 06.00 och 18.00. Under perioden regleras trafiken med nedsatt hastighet, trafikljus och lots

Biblioteken öppna med begränsat tjänsteutbud

I förra veckan fick biblioteken stänga på grund av problem med datorsystemet. Problemen kvarstår vilket innebär att besökare inte kan låna böcker, utan endast läsa tidningar och låna bibliotekets datorer.

För närvarande går det inte att låna böcker på något av kommunens bibliotek. Arbete pågår med att lösa de tekniska problemen, som gör att biblioteken inte har tillgång till sina datorsystem.
I förra veckan stängdes biblioteken, men i dag har de öppnat för besökare som vill komma för att läsa tidningar eller låna en dator.
  – Förhoppningsvis kommer systemet igång under dagen så att vi kan ha öppet som vanligt igen, säger Barbro Gräähs, enhetschef för biblioteken.
Flera bibliotek i andra kommuner har drabbats av liknande problem. Vi uppdaterar informationen fortlöpande, så snart vi vet mer.

Kontakter

Publicerad
24 juni 2021
Senast uppdaterad
28 juni 2021
Ansvarig organisation
Östhammar Direkt