Gå till innehållet

Begränsad framkomlighet vid Strandgatan 3B i Öregrund den 21-24 oktober, vänligen kör försiktigt och följ anvisningarna på platsen. Frågor kan besvaras av Gästrike Vatten

Från och med den 8 september fram till slutet av oktober kommer Gästrike Vatten att genomföra en planerad läcksökning av dagvatten- och avloppsnäten i Östhammars tätort och Norrskedika. Läs mer på vår hemsida

Bli kontaktperson eller kontaktfamilj

2. Kontaktfamilj till barn och unga

Att vara kontaktfamilj innebär att vara ett regelbundet stöd för ett barn eller en tonåring. Syftet kan vara att finnas till hands och bryta social isolering och ensamhet eller ge stöd och avlastning.  Barnen har olika bakgrund och intressen men behöver av olika anledningar en extrafamilj. Åldrarna varierar men vanligast är att barnen är mellan tre och tolv år när de får en kontaktfamilj. Barnet är oftast hos sin kontaktfamilj en eller två helger i månaden.

En kontaktfamilj ska ha en trygg och stabil livssituation och kan bestå av en eller två vuxna med eller utan egna barn.

Om du vill bli kontaktfamilj gör kommunen en utredning av din situation och registerkontroller hos både polis och socialtjänst. Det gör vi för att bedöma om du passar för uppdraget och motsvarar de krav som socialtjänsten ställer på en kontaktfamilj.

När du är kontaktfamilj får du en ekonomisk ersättning från kommunen som täcker de utgifter du har för att ha ett extra barn i familjen. Du kommer också att få ett arvode enligt Sveriges kommuner och regioners riktlinjer.

Kontakta oss