Gå till innehållet

Vägarbete på väg C288 mellan Hökhuvud och Börstil mellan vecka 11-20. Arbetet utförs mellan klockan 06.00 och 18.00. Under perioden regleras trafiken med nedsatt hastighet, trafikljus och lots

Elevresor, reseersättning & inackorderingstillägg gymnasieskolan

Resor till gymnasieskola inom Uppsala län

Elever i gymnasieskolan har inte rätt till skolskjuts, men rätt till elevresa*. Hemkommunen ska stå för kostnaderna för elevens dagliga resor mellan bostaden och skolan, förutsatt att färdvägen är minst sex kilometer.
I Östhammars kommun ges ersättning för elevresa i form av ett skolkort/busskort för att kunna resa med UL:s trafik. 

Elever har rätt till elevresa fram till och med det första kalenderhalvåret hen fyller 20 år.

Växelvis boende
Elever under 18 år som bor växelvis hos sina vårdnadshavare har rätt till dagliga resor mellan bostaden och skolan i förhållande till båda dessa bostäder. Detta oavsett vilken av adresserna som eleven är folkbokförd på förutsatt att färdvägen är minst sex kilometer från någon av adresserna, boendet är 50/50 och att båda adresserna är inom Östhammars kommun. Ansökan om elevresa vid växelvis boende görs via vår E-tjänst - Ansökan om skolskjuts (länk till annan webbplats)

Mer information finns i dokumentet Riktlinjer för inackorderingstillägg och elevresor 

*Lag (1991:1110) om kommunernas skyldighet att svara för vissa elevresor.

Skolkort/busskort

Gymnasieelev behöver inte ansöka om elevresa om resan sker från folkbokföringsadressen. Däremot behövs ansökan göras om elevresa gäller växelvis boende (se information ovan).

1:a års elev – Utifrån uppgifter från antagningsenheten som kommunen får i början av juli, tas beslut om elevresa för elev som uppfyllerkraven för detta.
Men kommer elev in i ett senare skede, reservantagning eller byter gymnasieskola/program behöver elev kontakta Östhammar Direkt 0173-86 000 och meddela det. De uppgifter som elev ska lämna är;

  • Namn

  • Personnummer

  • Vilken gymnasieskola elev ska gå på

  • Vilket program

  • Årskurs

Efter att elev meddelat uppgifterna skrivs elev in i elevsystemet. Därefter kan kommunen bedöma rätten till elevresa.

Elev från och med åk 2 – Kommunen tar beslut om elevresa utifrån uppgifter kommunen har om vilken gymnasieskola elev gått på föregående läsår och om kraven för elevresa uppfylls.

Studieuppehåll/avbrutna studier - Går inte elev längre i gymnasiet ska elev meddela detta. Kontakta Östhammar Direkt 0173-86 000.

Elev som flyttar in till Östhammars kommun under sommaren/under läsåret eller byter skola/program under läsåret behöver kontakta Östhammar Direkt 0173-86 000 och meddela det. 
De uppgifter som elev ska lämna är;

  • Namn

  • Personnummer

  • Vilken gymnasieskola elev ska gå på

  • Vilket program

  • Årskurs

Efter att elev meddelat uppgifterna skrivs elev in i elevsystemet. Därefter kan kommunen bedöma rätten till elevresa.

Läs mer om skolkort på UL:s webbplats
Där finns bland annat information om skolkortets giltighetstid, om elev tappar bort sitt kort, om ett kort går sönder och om elev slutar skolan.

Reseersättning till gymnasieskola utanför Uppsala län

Om elev går i en gymnasieskola som ligger utanför Uppsala län och har minst sex kilometers resväg mellan bostad och skola, har rätt till reseersättning. Elev kan få ersättning fram till och med det första kalenderhalvåret elev fyller 20 år.

Elev ansöker om reseersättning på blanketten Ansökan om reseersättning.

Inackorderingstillägg för studier vid kommunal gymnasieskola

Möjlighet finns att söka inackorderingstillägg för studier vid kommunal gymnasieskola om elev väljer att flytta närmare studieorten. Inackorderingstillägg kan elev få till och med det första kalenderhalvåret elev fyller 20 år. 

Ta del av Östhammars kommuns riktlinjer om vad som gäller för inackorderingstillägg för studier vid kommunal gymnasieskola
Rutin för inackordering, elevresor samt resor och boende vid distansutbildning avseende gymnasieskolan

Ansökan

Elev ansöker om inackorderingstillägg på blanketten Ansökan om inackorderingstillägg för gymnasieelev

Hur mycket pengar elev får beror på hur långt elev har till studieorten.

Avstånd till studieorten  Belopp per månad 
Under 10 mil  1 960 kr
10–30 mil 2 352 kr
Över 30 mil 2 940 kr

Ersättning för resor och logi i samband med distansstudier

Elever som går distansutbildning i gymnasieskola och anpassad gymnasieskola kan ansöka om ersättning för resa och logi inom Sverige i samband med att de deltar i obligatoriska utbildningsmoment på plats.

Ta del av Östhammars kommuns riktlinjer om vad som gäller för ersättning vid distansutbildning för studier vid kommunal gymnasieskola
Rutin för inackordering, elevresor samt resor och boende vid distansutbildning avseende gymnasieskolan

Studier vid en fristående gymnasieskola eller folkhögskola

Elev som ska studera vid en fristående gymnasieskola, anpaddad gymnasieskola eller folkhögskola kan ansöka om inackorderingstillägg hos Centrala studiestödsnämnden (CSN) enligt bestämmelse i studiestödslagen och studiestödsförordningen.

Mer information hittas på CSN:s webbplats

Riktlinjer för stöd till inackordering, elevresor samt resor och boende vid distansutbildning avseende gymnasieskolan 12 maj 2025

Revideringen har en mer omfattande titel. Detta speglar det utökade innehållet, där regler kring resor och boende vid distansutbildning nu inkluderas.

Kontakter