Gå till innehållet

Dricksvattnet är på väg att ta slut - Grundvattennivåerna är just nu kritiskt låga på flera orter i kommunen. Om de fortsätter att sjunka kommer det att bli svårt att upprätthålla ordinarie vattenförsörjning.  Tips på hur du kan spara på vattnet  (Gästrike Vatten)

4/11 kl. 07–5/11 kl. 16  stängs järnvägsövergången i Dannemora vid Södernäsvägen. Omledning sker via: väg 730, 290 och 292 och omvänt. Omledningen är 6,4 km lång och tar runt 7 min att köra. Läs mer och se bild här Aktuella vägarbeten 2026 - Östhammars kommun

Vattnet stängs av 3 november  klockan 07:00 till cirka 16:00 i Östhammar på Klockaregatan 7, 9, 11, Slottsgatan 3, Gammelbygatan 3, 10, 12 på grund av ledningsarbete.

Förskolan Furustugans lokaler ersätts av paviljonger

Kommunstyrelsens tekniska utskott har beslutat att ersätta förskolan Furustugans befintliga lokaler i Alunda med en samlad lösning i paviljonger. – Åtgärden syftar till att garantera en trygg och säker miljö för både barn och personal under pågående sanerings- och åtgärdsarbete på fastigheten, säger Fabian Sjöberg (M), kommunstyrelsens ordförande.

Som tidigare rapporterats är en av byggnaderna som rymmer Furustugan drabbad av en fuktskada som påverkar inomhusklimatet negativt. Enligt ett tidigare beslut skulle en del av verksamheten flyttas till våningsplan 2, men vid förberedande arbeten upptäcktes PCB i delar av inomhus- och utomhusmiljön på Furustugan.
  – Flera alternativ har utretts för att kunna flytta förskolebarnen och samtidigt genomföra saneringsarbetet. Tyvärr finns inga andra befintliga lokaler i Alunda som kan användas, vilket gör att en fristående lösning med paviljonger är nödvändig, säger Cecilia Willén Johansson, teknisk chef.

Hållbar lösning

Kommunstyrelsens tekniska utskott har nu uppdragit åt förvaltningen att lokalisera en plats för paviljongerna, vilket innebär att tidigare beslut i ärendet upphävs.
  – Vi är positiva till beslutet. Det är en hållbar lösning för verksamheten och en bra övergång i väntan på att den nya förskolan står färdig hösten 2025, säger Christina Stenhammar, barn- och utbildningschef. 

Kontakter

Publicerad
20 november 2024
Senast uppdaterad
21 november 2024
Ansvarig organisation
Barn- och utbildningskontoret
Ämne
Åtgärder vid Furustugans förskola i Alunda