Gå till innehållet

Bevattningsförbud i Östhammar, Öregrund, Gimo, Gräsö och Hargshamn  gäller från 13 april 2026 och tills vidare. Det kommunala dricksvattnet får nu endast användas till mat, dryck och hygien. Läs mer: Aktuellt vattenläge | Gästrike vatten 

Vägarbete på väg C288 mellan Hökhuvud och Börstil mellan vecka 11-20. Arbetet utförs mellan klockan 06.00 och 18.00. Under perioden regleras trafiken med nedsatt hastighet, trafikljus och lots

Utbyggnad av reningsverket i Alunda

Planerar en om- och utbyggnad av avloppsreningsverket i Alunda. Bakgrunden är att Alunda samhälle växer och fler hushåll kommer att behöva anslutas till verket i framtiden. Byggstart för det nya avloppsreningsverket är planerad till år 2026 med planerad driftsättning 2028.

Därför bygger vi om och ut reningsverket i Alunda

Östhammars kommuns befolkningsprognos visar att Alunda kommer att växa och fler hushåll kommer därför att behöva ansluta sig till det kommunala vatten- och avloppsnätet. Idag renas avloppsvatten från cirka 2 000 personer i reningsverket. Efter utbyggnaden av reningsverket kommer avloppsvatten från cirka 3 500 personer att kunna renas innan det lämnas tillbaka till naturen.

Överföringsledningen för dricksvatten från Tierp till Alunda säkerställer nu dricksvattenförsörjningen till Alundas befolkning, men för en fortsatt befolkningstillväxt i samhället behöver även reningsverket byggas ut.

Påbörjad
1 januari 2025
Senast uppdaterad
1 januari 0001
Ansvarig organisation
Viktiga datum
2023 - Tillståndsansökan. 2026- Byggstart. 2028 - Driftsättning.

Kontakta oss