Gå till innehållet

Peab asfalt kommer att utföra beläggningsarbeten på väg: C288 Hökhuvud - Börstil från och med v. 39 (21/9). Trafiken regleras med nedsatt hastighet, trafikljus, bom och lots.

Vattenavstängning i Östhammar 1/10 kl. 7-16 - Repslagaregatan 2-16, Kyrkogatan 5 och 7, Hallmansgatan 23, 25 och 27, Klockstapelsgatan 4A, 4B och 6, Sotaregränd 1. Läs mer hos Gästrike Vatten-

Ridsport i Alunda_#2

Jag undrar återigen när kommunen kommer att åtgärda frågan ang. farbar väg till Olunda Ryttarklubbs, ORK, ridbana i Alunda. Vi kan inte sköta ridbanan eftersom vägen blivit upplöjd och vi inte kan komma åt den den våra fordon.
Ridsorten är den näst störa sporten i Sverige efter fotboll. I Alunda med omnejd finns ett stor antal amatörryttare , mest flickor och kvinnor. Finns det inte inttresse bland Östhmammasr politiker att stödja ridsporten? Alla barn och ungdomar i Alunda ägnar sig inte åt friidrott, spelar inte fortboll eller innebandy. Många rider eller kör häst. Vore tacksam för svar ang. detta


KD.jpg Kristdemokraterna

Hej.
Vem är det som äger vägen till er ridbana?
Naturligtvis är ridsporten oerhört viktigt för oss Kristdemokrater både lokalt och på riksnivå.Då det är en av våra absolut största tjej idrotter. Den måste få mer utrymme i kommunen.
Vi är flera ryttare i KD lokalt.
Jag ska ställa frågan till vår ledamot i kultur och fritidsnämnden.
Mvh
Lena Hagman
Gruppledare Kristdemokraterna


Frågan ställdes av
Pia-M. Ivarsson
Slutdatum
2021-02-11
Status
Besvarad
Frågan ställdes till
  • Centerpartiet
  • Kristdemokraterna
  • Liberalerna
  • Lokalpartiet BOA
  • Moderaterna
  • Socialdemokraterna
  • Sverigedemokraterna
  • Vänsterpartiet
Sociala medier