Gå till innehållet

Bevattningsförbud i Östhammar, Öregrund, Gimo, Gräsö och Hargshamn  gäller från 13 april 2026 och tills vidare. Det kommunala dricksvattnet får nu endast användas till mat, dryck och hygien. Läs mer: Aktuellt vattenläge | Gästrike vatten 

Vägarbete på väg C288 mellan Hökhuvud och Börstil mellan vecka 11-20. Arbetet utförs mellan klockan 06.00 och 18.00. Under perioden regleras trafiken med nedsatt hastighet, trafikljus och lots

Vattenavstängning på Kanalvägen och Hovslagaregatan i Österbybruk Måndag den 27 April mellan klockan 13:00-16:00Läs mer hos Gästrike Vatten

Nu ser vi över förskolebarnens västar

Flera kommuner har bestämt sig för att sluta använda reflexvästar i förskolan. Det görs som en säkerhetsåtgärd efter att en fyraårig pojke i Umeå förolyckats när han fastnade med sin reflexväst i en rutschkana.

I Östhammars kommun kommer samtliga förskolor att inventera vilken typ av reflexvästar som används och fortsätta att använda västar som är godkända för lek. Inventeringen pågår och en riskanalys kommer att göras skyndsamt.
  – Parallellt utreder vi vilka åtgärder vi kommer att behöva vidta med anledning av olyckan som inträffat i Umeå, säger Christina Stenhammar, barn- och utbildningschef.

Publicerad
11 december 2024
Senast uppdaterad
11 december 2024
Ansvarig organisation
Barn- och utbildningskontoret