Gå till innehållet

Dricksvattnet är på väg att ta slut - Grundvattennivåerna är just nu kritiskt låga på flera orter i kommunen. Om de fortsätter att sjunka kommer det att bli svårt att upprätthålla ordinarie vattenförsörjning.  Tips på hur du kan spara på vattnet  (Gästrike Vatten)

Måndag 26/9 asfalteras Idrottsvägen i Gimo. Arbetet ger trafikstörningar.

Väg C1121 mellan Ängsgrind och Kavaröbro stängs av vecka 44, med preliminär start måndag 26/10. Orsak: trumbyten. Trafiken leds om via väg 1100, 1135 och 1120. Se kartlänkar för avstängda sträckor och dagar.

Måndag 26 oktober kl. 07–16 stängs vattnet av periodvis i Norrskedika, Gamla vägen, Sjöströms Hage, Mariebergsvägen, Tvärvägen, Stenbacksvägen och Grindvägen. Orsak: ledningsarbete. Läs mer här Gästrike Vatten

Måndag 26 oktober kl. 07–16 stängs vattnet av vid Edsvägen, Verkstadsvägen, Murargatan, Målargatan, Gjutargatan, Industrivägen, Stjärngatan, Valögatan och Forsmarksgatan. Orsak: ledningsarbete. Läs mer här Gästrike Vatten AB

Nya förskolan i Alunda har fått sitt namn

Den nya förskolan i Alunda, som för närvarande är under uppbyggnad, har fått sitt namn. Barn- och utbildningsnämnden har i dag beslutat att förskolan kommer att heta Korsängens förskola. Förskolan beräknas stå klar i augusti 2025 och ersätter den tidigare verksamheten Myrans förskola.

Korsängens förskola kommer att bestå av sex avdelningar, indelade i tre block med en gemensam entré för varje block. Varje avdelning kommer att ta emot barn i åldrarna 1-5 år. Förskolan kommer att ha en matsal där samtliga barn äter lunch, och matsalen kommer även att innehålla en ateljé. Byggnadens exteriör kommer att ha den karaktäristiska färgen "Östhammarsgul", medan interiören får en naturnära färgpalett i gröna och gula nyanser. 

Många deltog i omröstningen 

Engagemanget kring namnvalet har varit stort. Vårdnadshavare med barn i förskola i Alunda har fått möjlighet att delta i en omröstning genom en digital enkät, där totalt 166 personer deltog. Förslagen som presenterades var Korsängens förskola, Ängens förskola och Skogsgläntans förskola. Skogsgläntan fick flest röster från vårdnadshavarna, tätt följt av Korsängen. Nämnden valde dock bort Skogsgläntan eftersom namnet tidigare använts för ett boende inom omsorgen i Östhammar. 

Ligger nära Korsängsvägen 

Barn- och utbildningsnämnden beslutade vid sammanträdet den 3 oktober att förskolan ska heta Korsängens förskola, ett namn som inspirerats av förskolans placering nära Korsängsvägen och som även reflekterar den lokala omgivningen. 

Publicerad
3 oktober 2024
Senast uppdaterad
3 oktober 2024
Ansvarig organisation
Barn- och utbildningskontoret