Gå till innehållet

Asfaltsarbete i Alunda - Centrumvägen. Från och med onsdag 9/9 fram till 16/9 kommer asfalteringsarbete att utföras nattetid mellan kl. 22:00-06:00.

Peab Asfalt utför beläggningsarbete på väg: C1183 Gräsö vecka 36-38 med preliminär start den 2/9. Trafiken regleras med nedsatt hastighet, vakter/trafikljus samt lots.

Vattenavstängning Gammelbygatan 14-22 samt Hallgatan 6 i Östhammar den 10/9 klockan 08:00-16:00 pga ledningsarbete. Läs mer hos Gästrike Vatten-

Nya skyltar uppsatta vid gamla ICA parkeringen

Vi är måna om att den gamla ICA parkeringen och säkerställer nu att det inte blir en långtidsparkering. Nu gäller 2-timmars parkering med P-skiva.

Genom att begränsa till två timmar med P-skiva är tanken att fler besökare ska kunna nyttja parkeringen. Till en början planerade kommunen för en 4-timmars parkering, men efter dialog med företagare och invånare, togs beslut om att fastställa en 2-timmars parkering för att fler ska kunna nyttja den. Kommunikation har gått ut i interna kanaler där man uppmanar kommunanställda att använda parkeringen vid Bilsta.

Välkommen att hämta din P-skiva i receptionen hos Östhammar Direkt.

Kontakter

Publicerad
2 februari 2024
Senast uppdaterad
2 februari 2024
Ansvarig organisation
Samhällsbyggnadskontoret