Gå till innehållet

Dricksvattnet är på väg att ta slut - Grundvattennivåerna är just nu kritiskt låga på flera orter i kommunen. Om de fortsätter att sjunka kommer det att bli svårt att upprätthålla ordinarie vattenförsörjning.  Tips på hur du kan spara på vattnet  (Gästrike Vatten)

Måndag 26/9 asfalteras Idrottsvägen i Gimo. Arbetet ger trafikstörningar.

Väg C1121 mellan Ängsgrind och Kavaröbro stängs av vecka 44, med preliminär start måndag 26/10. Orsak: trumbyten. Trafiken leds om via väg 1100, 1135 och 1120. Se kartlänkar för avstängda sträckor och dagar.

Måndag 26 oktober kl. 07–16 stängs vattnet av periodvis i Norrskedika, Gamla vägen, Sjöströms Hage, Mariebergsvägen, Tvärvägen, Stenbacksvägen och Grindvägen. Orsak: ledningsarbete. Läs mer här Gästrike Vatten

Måndag 26 oktober kl. 07–16 stängs vattnet av vid Edsvägen, Verkstadsvägen, Murargatan, Målargatan, Gjutargatan, Industrivägen, Stjärngatan, Valögatan och Forsmarksgatan. Orsak: ledningsarbete. Läs mer här Gästrike Vatten AB

Bron till Krutudden öppen igen

Gångbron till Krutudden i Östhammar har varit avstängd en tid för upprustning – och nu är den äntligen öppen igen.

️Henrik Sundin, parkansvarig, har besiktat den nya bron och ger tummen upp:

– Det känns toppen att vi kan öppna upp bron till Krutudden nu, även om allt inte är helt klart. Inom kort kommer vi att montera ramper som gör bron tillgänglig för till exempel barnvagnar och rullstolar."

Den nya bron som bland annat har fått kryssräcken, inspirerade av det ursprungliga utseendet, kommer också snart att få skylt, vimplar och belysning.

Vi hoppas att du gillar den nya bron!

Publicerad
25 april 2025
Senast uppdaterad
25 april 2025