Gå till innehållet

Bevattningsförbud i Östhammar, Öregrund, Gimo, Gräsö och Hargshamn  gäller från 13 april 2026 och tills vidare. Det kommunala dricksvattnet får nu endast användas till mat, dryck och hygien. Läs mer: Aktuellt vattenläge | Gästrike vatten 

Vattenavstängning på Folketshusgatan i Gimo onsdag den 10 juni mellan klockan 9-10:30. Läs mer hos Gästrike Vatten

Vägarbete på väg C288 mellan Hökhuvud och Börstil tom 2027-11-30.  Arbetet utförs mellan klockan 06.00 och 18.00. Under perioden regleras trafiken med nedsatt hastighet, trafikljus och lots.

Begränsad framkomlighet på Norra Tullportsgatan i Östhammar den 8–9 juni på grund av asfalteringsarbete.

Öregrunds Golfklubb först med att skriva avtal

Nu är det första avtalet påskrivet för VA-ledningar mellan Östhammar och Öregrund.

I östra delarna av kommunen pågår ett utvecklingsprogram för att öka tillgången till dricksvatten och kapaciteten för avloppshanteringen. En del i programmet är att bygga överföringsledningar för dricksvatten och avloppsvatten mellan tätorterna Öregrund och Östhammar.

Sträckan för ledningarna är över en mil lång och berör 44 olika markägare. Öregrunds Golfklubb är först med att skriva på sitt avtal och därmed tar utvecklingsprogrammet ett stort steg framåt.

Hela artikeln samt mer information om utvecklingsprogrammet finns att läsa här hos vår samarbetspartner Gästrike Vatten.

 

 

Publicerad
27 november 2025
Senast uppdaterad
27 november 2025