Gå till innehållet

Asfaltsarbete i Alunda - Centrumvägen. Från och med onsdag 9/9 fram till 16/9 kommer asfalteringsarbete att utföras nattetid mellan kl. 22:00-06:00.

Peab Asfalt utför beläggningsarbete på väg: C1183 Gräsö vecka 36-38 med preliminär start den 2/9. Trafiken regleras med nedsatt hastighet, vakter/trafikljus samt lots.

Vattenavstängning Gammelbygatan 14-22 samt Hallgatan 6 i Östhammar den 10/9 klockan 08:00-16:00 pga ledningsarbete. Läs mer hos Gästrike Vatten-

Övning Havsörn – vi övar för att stå bättre rustade

Idag, torsdag den 25 september, deltar Östhammars kommun i Övning Havsörn. Det är en planerad krisövning som testar hur olika samhällsaktörer tillsammans hanterar en tänkt kärnkraftsolycka.

Övning Havsörn är en krisövning och genomförs vartannat år i de län som har kärnkraftverk. Övningen roterar mellan Forsmark, Oskarshamn och Ringhals. I år är det sex år sedan den senast genomfördes i Forsmark och Östhammars kommun.

Syftet med övningen är att pröva och stärka beredskapen, så att vi kan agera snabbt och effektivt om en kärnkraftsolycka skulle inträffa.

Samarbete mellan många aktörer

I Uppsala län kallas övningen Havsörn. Den pågår under hela 2025 och våren 2026 och är en av de större övningar som Östhammars kommun deltar i. Bland deltagarna finns bland annat Tierps kommun, Region Uppsala, länsstyrelserna i Uppsala, Stockholm och Dalarna, Strålsäkerhetsmyndigheten, Trafikverket, Polisen, Räddningstjänsten, Kustbevakningen, Sjöfartsverket, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap samt Forsmark.

Den här delen av Övning Havsörn sker helt internt. Invånare i Östhammars kommun kommer därför inte att märka av övningen.

Kontakter

Publicerad
25 september 2025
Senast uppdaterad
25 september 2025