Gå till innehållet

Bevattningsförbud i Östhammar, Öregrund, Gimo, Gräsö och Hargshamn  gäller från 13 april 2026 och tills vidare. Det kommunala dricksvattnet får nu endast användas till mat, dryck och hygien. Läs mer: Aktuellt vattenläge | Gästrike vatten 

Vägarbete på väg C288 mellan Hökhuvud och Börstil mellan vecka 11-20. Arbetet utförs mellan klockan 06.00 och 18.00. Under perioden regleras trafiken med nedsatt hastighet, trafikljus och lots

Vattenavstängning på Kanalvägen och Hovslagaregatan i Österbybruk Måndag den 27 April mellan klockan 13:00-16:00Läs mer hos Gästrike Vatten

Insamling av textilavfall i Östhammars kommun

UPPDATERAD - Östhammars kommun kommer, åtminstone tillfälligt, att plocka bort de kärl för textilier som finns på återvinningsstationerna och återvinningscentralerna. Anledningen är att vår samarbetspartner, Human Bridge, meddelat att de pausar sin insamling. Framöver kan du slänga trasig eller smutsig textil som restavfall eller lämna in som restavfall på någon av kommunens återvinningscentraler. Inlämnad textil kommer ej att sorteras.

Kommunen har varken resurser eller möjlighet att själv sortera textil för återbruk och kommer därför att föregå uppdateringen av textilavfallslagstiftningen som träder i kraft den 1 oktober. Vi öppnar därför upp för att textil kan slängas bland restavfallet för förbränning. Textil som är ”helt och rent” och lämpar sig för återbruk kan med fördel lämnas till organisationer som har möjlighet att ta emot sådant.

Kommunen jobbar på att hitta en lösning för återbruk, som vi under många år haft med Human Bridge. Vi har en ambition att det framöver ska gå att åter lämna in textil för återbruk även ute på återvinningsstationerna. Om du har möjlighet går det också bra att avvakta med att slänga kläder för återbruk tills vi har ny lösning på plats, även om vi i dagsläget inte riktigt vet när det blir av.

/Lars Ekman, chef Avfallsenheten

Publicerad
14 augusti 2025
Senast uppdaterad
20 augusti 2025
Ansvarig organisation
Avfallsenheten