Gå till innehållet

Asfaltsarbete i Alunda - Centrumvägen. Från och med onsdag 9/9 fram till 16/9 kommer asfalteringsarbete att utföras nattetid mellan kl. 22:00-06:00.

Peab Asfalt utför beläggningsarbete på väg: C1183 Gräsö vecka 36-38 med preliminär start den 2/9. Trafiken regleras med nedsatt hastighet, vakter/trafikljus samt lots.

Vattenavstängning Gammelbygatan 14-22 samt Hallgatan 6 i Östhammar den 10/9 klockan 08:00-16:00 pga ledningsarbete. Läs mer hos Gästrike Vatten-

Namnge våra nya vattenrutschkanor – vinn säsongskort till Alundabadet!

Alundabadet genomgår en spännande renovering och öppnar i sommar med två nya vattenrutschkanor. Hjälp oss att namnge dem!

I sommar kommer grindarna att öppnas igen på Alundabadet. Den största nyheten för i år är de två nya vattenrutschkanorna som vi kan garantera ger både barn och vuxna massor av skratt och spänning.

Vi behöver din hjälp

Våra två nya vattenrutschkanor saknar fortfarande namn, och vi behöver din hjälp! Skicka in dina namnförslag via ett meddelande på Facebook eller Instagram senast den 2 mars. Den som ger de bästa förslagen vinner säsongskort till Alundabadet.

Hur se vattenrutschkanorna ut?

Den blå vattenrutschkanan är rak med några fartgupp längs vägen ned, likt en vanlig rutschkana. Den passar de flesta åldrar och är perfekt för den som vill ha kontrollerad fart.

Den orange vattenrutschkanan är för den fartfyllda som gillar svängar och snurr. Den snurrar runt i två varv innan man når slutet. Se bilden ovan. 

Våra Instagram och Facebook

Instagram

Facebook

Kontakter

Publicerad
18 februari 2025
Senast uppdaterad
18 februari 2025