Gå till innehållet

Asfaltsarbete i Gimo - Idrottsvägen. Begränsad framkomlighet från och med torsdag 24/9 fram till 29/9 på grund av asfalteringsarbete från väg 292 till Brf Vretas infart.

Peab asfalt kommer att utföra beläggningsarbeten på väg: C288 Hökhuvud - Börstil från och med v. 39 (21/9). Trafiken regleras med nedsatt hastighet, trafikljus, bom och lots.

EPA-träff i Alunda – på temat trafiksäkerhet

På lördag, den 26 september, hålls en EPA-träff vid fritidsgården i Alunda. Ungdomarna ska visa upp sina fordon och prata med räddningstjänsten om trafiksäkerhet.


Svenska kyrkan, Uppsala brandförsvar och ungdomspedagoger från öppenvården bjuder gemensamt in ungdomar till en EPA-träff på lördag, kl 19-22. Platsen är ungdomsgården på Kyrkvägen 5 i Alunda.
  – Vi kommer bland annat att prata med ungdomarna om trafiksäkerhet och dela ut reflexer. Ungdomarna får visa upp sin fordon och så kommer det att bjudas på varm korv, säger Stefan Mattsson, från Uppsala brandförsvar.
Han tycker det är viktigt att ungdomar har en fritidssysselsättning och någonstans att vara.
  – Förhoppningsvis är det här den första av flera aktiviteter som vi kan göra för de ungdomar som är en del av den populära EPA-kulturen, säger han.

Publicerad
24 september 2026
Senast uppdaterad
24 september 2026
Ansvarig organisation
Uppsala brandförsvar