Gå till innehållet

Dricksvattnet är på väg att ta slut - Grundvattennivåerna är just nu kritiskt låga på flera orter i kommunen. Om de fortsätter att sjunka kommer det att bli svårt att upprätthålla ordinarie vattenförsörjning.  Tips på hur du kan spara på vattnet  (Gästrike Vatten)

Måndag 26/9 asfalteras Idrottsvägen i Gimo. Arbetet ger trafikstörningar.

Väg C1121 mellan Ängsgrind och Kavaröbro stängs av vecka 44, med preliminär start måndag 26/10. Orsak: trumbyten. Trafiken leds om via väg 1100, 1135 och 1120. Se kartlänkar för avstängda sträckor och dagar.

Måndag 26 oktober kl. 07–16 stängs vattnet av periodvis i Norrskedika, Gamla vägen, Sjöströms Hage, Mariebergsvägen, Tvärvägen, Stenbacksvägen och Grindvägen. Orsak: ledningsarbete. Läs mer här Gästrike Vatten

Måndag 26 oktober kl. 07–16 stängs vattnet av vid Edsvägen, Verkstadsvägen, Murargatan, Målargatan, Gjutargatan, Industrivägen, Stjärngatan, Valögatan och Forsmarksgatan. Orsak: ledningsarbete. Läs mer här Gästrike Vatten AB

Östhammar samarbetar för bättre havsmiljö

Kustkommunerna Östhammar, Söderhamn, Gävle, Älvkarleby och Tierp går samman för att stötta det fortsatta arbetet med Ekosystembaserad Havsförvaltning i Södra Bottenhavet. Syftet är att stärka och skydda naturvärden längs med våra kuster.

Arbetet initierades 2019 av Havs- och vattenmyndigheten (HaV) och har delvis finansierats via Europeiska havs-, fiskeri- och vattenbruksprogrammet genom Jordbruksverket. Det har bedrivits som ett pilotprojekt i syfte att utforska hur man kan skapa en mer effektiv och träffsäker förvaltning genom att öka det regionala inflytandet. De övergripande målen är att bidra till Sveriges miljömål: Ett hav i balans samt en levande kust och skärgård.

– Vårt arbete handlar dels om att skydda områden med stora naturvärden men också om att skapa förutsättningar för människor att leva och verka längs kusten inom ekosystemets gränser, förklarar Mikael Nordberg, som leder arbetet med EBHF. 

Samarbetet ger bättre möjligheter

Kustkommunerna har många gemensamma intressen längs kusten och genom samverkan ökar möjligheterna att dela resurser och kunskap och att agera samstämmigt.

Fabian Sjöberg (M), kommunstyrelsens ordförande i Östhammars kommun, tror att kustkommunerna kan tjäna på samverkan. 

– Det är många viktiga frågor men arbetet med strömmingen, förvaltningen av säl och skarv och att bevara det kustnära fisket är prioriterat. Jag hoppas att det ska bidra till att vi utvecklar vårt arbete lokalt men också att vi tillsammans med de övriga kommunerna kan se hela kustens behov lyfta våra perspektiv mer samlat mot myndigheter och regering, säger Fabian Sjöberg.

De mellanstora kommunerna Söderhamn, Tierp och Östhammar bidrar med 150 000 kr vardera medan den största kommunen Gävle går in med 200 000 och den minsta kommunen Älvkarleby går in med 100 000.

Läs mer om samarbetet på EBHFs hemsida.

Publicerad
27 april 2026
Senast uppdaterad
27 april 2026