Gå till innehållet

Dricksvattnet är på väg att ta slut - Grundvattennivåerna är just nu kritiskt låga på flera orter i kommunen. Om de fortsätter att sjunka kommer det att bli svårt att upprätthålla ordinarie vattenförsörjning.  Tips på hur du kan spara på vattnet  (Gästrike Vatten)

Väg C1121 mellan Ängsgrind och Kavaröbro stängs av vecka 44, med preliminär start måndag 26/10. Orsak: trumbyten. Trafiken leds om via väg 1100, 1135 och 1120. Se kartlänkar för avstängda sträckor och dagar.

Vattnet stängs av till och från din fastighet i Norrskedika, Gamla vägen, Sjöströms hage, Mariebergsvägen, Tvärvägen, Stenbacksvägen och Grindvägen från Onsdag 28 oktober klockan 07:00 till cirka 16:00 på grund av ledningsarbete Läs mer här Gästrike Vatten

Onsdag 28 oktober kl. 07–16 stängs vattnet av vid Edsvägen, Verkstadsvägen, Murargatan, Målargatan, Gjutargatan, Industrivägen, Stjärngatan, Valögatan och Forsmarksgatan. Orsak: ledningsarbete. Läs mer här Gästrike Vatten AB

SFI, Svenska för invandrare

Svenskundervisningen för invandrare (SFI) gör det möjligt för vuxna invandrare att skaffa sig grundläggande kunskaper i det svenska språket. Utbildningen anordnas som kurser.

Du kan kombinera studierna med praktik, förvärvsarbete eller annan sysselsättning. 

SFI-undervisningen i Östhammars kommun bedrivs i vuxenutbildningens lokaler vid Bruksgymnasiet i Gimo. 

Det finns tre studievägar

Den kommunala vuxenutbildningen i svenska för invandrare består av tre olika studievägar, 1, 2 och 3 samt fyra olika kurser, A, B, C och D.

  • Studieväg 1 är främst för dig som inte har gått så många år i skola i ditt hemland och innehåller kurserna A, B, C och D.

  • Studieväg 2 är för dig som har studerat mellan 6 och 9 år i ditt hemland och innehåller kurserna B, C och D.

  • Studieväg 3 är för dig som läst på gymnasiet eller högskolan i ditt hemland och innehåller kurserna C och D.

Hur du ansöker

För att söka till SFI krävs att du är skriven i Östhammars kommun, är över 16 år och att du har fått ett permanent personnummer. 

Kontakter