Gå till innehållet

Dricksvattnet är på väg att ta slut - Grundvattennivåerna är just nu kritiskt låga på flera orter i kommunen. Om de fortsätter att sjunka kommer det att bli svårt att upprätthålla ordinarie vattenförsörjning.  Tips på hur du kan spara på vattnet  (Gästrike Vatten)

29/10 kl. 15.30–1/11 kl. 23 stängs järnvägsövergången vid Vattmyren i Gimo av. Omledning sker via Vattmyrv. - Idrottsv. och väg 292. Körtid ca 17 min. 

Väg C1121 mellan Ängsgrind och Kavaröbro stängs av vecka 44, med preliminär start måndag 26/10. Orsak: trumbyten. Trafiken leds om via väg 1100, 1135 och 1120. Se kartlänkar för avstängda sträckor och dagar.

Stöd till funktionsnedsatt

4. Hur lång tid tar det innan jag får mitt beslut?

Efter att du har begärt insatser så kommer du att bli kontaktad av en biståndshandläggare.

Det är biståndshandläggaren som utreder dina behov och beslutar om du har rätt till insatser, handläggaren utreder din begäran skyndsamt. Du kommer att få ett skriftligt beslut när handläggaren är klar med utredningen.
Om det saknas information som behövs för att komma fram till ett beslut kan det ibland ta längre tid att utreda.