En månad med fokus på psykisk hälsa
Vi är med när Region Uppsala tillsammans med andra aktörer arrangerar aktiviteter för psykisk hälsa. Under september månad arrangeras bland annat en föreläsning om relationers betydelse för välbefinnandet på UKK, som samtidigt visas i Frösåkersskolans matsal, och ett motionslopp i Gimo för att uppmärksamma psykisk ohälsa och suicid hos unga vuxna.
Psykisk ohälsa är en av de största folkhälsoutmaningarna – inte bara i Sverige utan också globalt. Därför har regeringen fattat beslut om en ny och långsiktig strategi för arbetet med psykisk hälsa och suicidprevention. Den ska bidra till ett högre engagemang för dessa frågor hos alla berörda samhällsaktörer.
Digitalt tillsammans på Frösåkersskolan
Under hösten arrangerar Region Uppsala tillsammans med andra aktörer olika aktiviteter för att öka medvetenheten och stärka den psykiska hälsan. Östhammars kommun är med. Den 8 september, klockan 18-20, hålls den kostnadsfria föreläsningen Relationer som motståndskraft – den sociala samvarons effekter på välbefinnande med Anna Bennich, leg. Psykolog och författare, på Uppsala konsert & kongress. Samtidigt kan föreläsningen ses digitalt i Frösåkersskolans matsal eller hemma i den egna soffan, via en länk som du får om du anmäler på UKK:s hemsida.
– Men det vore trevligt med tanke på temat om man vill komma och lyssna på föreläsningen tillsammans med oss, säger Frida Berggren, elevhälsosamordnare och kommunens suicidpreventionssamordnare.
På plats finns också representanter från aktörer som man kan vända sig till vid upplevd ofrivillig ensamhet eller vid psykisk ohälsa.
Sätta ord på sina känslor
Den 10 september är det Suicidpreventiva dagen och den 10 oktober är det Världsdagen för psykisk hälsa. Mellan dessa datum genomför Region Uppsala tillsammans med flera aktörer kampanjen För livets alla, som har ett särskilt fokus på killar och unga män. Kampanjen har fokus på att förmedla kunskap om hur viktigt det är att kunna sätta ord på sina känslor och de positiva effekter det har på psykiskt och fysiskt välbefinnande. Affischer kommer att sättas upp på platser där unga vistas och på dem kan man skriva en känsla eller kommentar. Kampanjen syftar också till att öka kunskap om vad som gynnar psykisk hälsa och att få fler unga att hitta ställen att vända sig till.
Fysisk aktivitet och gemenskap
Den 12 september, klockan 14-17, arrangeras Ett lopp för livet som är ett motions- och välgörenhetslopp i Gimo. Loppet har ingen föranmälan, tidtagning eller startavgift. Alla kan vara med och gå, jogga eller springa ett eller flera varv i den en kilometer långa banan. Fysisk aktivitet och gemenskap stärker vårt välbefinnande samt förebygger nedstämdhet och psykisk ohälsa. Den som vill kan swisha valfri summa till SPES, Suicidprevention efterlevande stöd, och den som deltar är med i utlottning av fina priser.
– Alla som besöker eller deltar i loppet kan ta del av information om psykisk ohälsa och suicidprevention och kan ställa frågor. Kanske vill man dela med sig av egna erfarenheter eller minnas och hedra någon anhörig, säger Frida Berggren.
Loppet är ett samarrangemang mellan föreningslivet i kommunen, Hjärnkoll, RF SISU och Östhammars kommun.