Gå till innehållet

Från 23 april och tills vidare råder bevattningsförbud för det kommunala vattnet i Östhammar, Öregrund, Gimo, Gräsö och Hargshamn. Läs mer på Gästrike Vattens hemsida

Vattenavstängning på Roslagsvägen och Gammelbygatan i Östhammar, onsdag 30/4 kl. 7-16. Läs mer på Gästrike Vatten´s hemsida.

Fullt med SYV:are på företagsbesök

I veckan var omkring 40 studie- och yrkesvägledare (SYV) på rundtur till fem Uppsalaföretag. Teknikcollege Uppland hade chartrat en buss och samordnat besöken med företagen.

Företagen som fick besök av de intresserade och vetgiririga SYV:arna var:
Ramböll, Landstingsservice, Vattenfall Värme, Uppsala BIO, Kemwell och Fresenius Kabi.

- Det var tredje gången som vi anordnare företagsbesök för SYV:are, berättar Margaretha Sjöberg Boström. Vi får väldigt positiv respons från kåren.

Syftet med resorna är att SYV:arna ska få inblick i företagens framtida kompetensbehov och samtidigt knyta kontakter med företagen och se deras verksamheter.

Läs mer om Teknikcollege Uppland

Publicerad
13 december 2012
Senast uppdaterad
12 maj 2016