Gå till innehållet

Tills vidare råder bevattningsförbud för det kommunala vattnet i Östhammar, Öregrund, Gimo, Gräsö, Hargshamn och Hökhuvud. Läs mer på Gästrike Vattens hemsida

Viktigt med planering för att möta framtida klimatrisker

Östhammars kommuns arbete med åtgärder för att rusta för framtida klimatpåverkan ger resultat. Det visar årets kartläggning över hur Sveriges kommuner arbetar med klimatanpassning som rankar Östhammar på plats 146 av Sveriges kommuner.

Extremväder, vattenbrist, torka och översvämningar är några exempel som vi kan se påverkar vår värld. Hela samhället behöver arbeta med klimatanpassning och vidta åtgärder för att minska konsekvenserna av klimatförändringarna. I det arbetet spelar kommunerna en viktig roll, då de har ansvaret för den fysiska planeringen och den tekniska infrastrukturen och har även möjligheter att vidta andra åtgärder för att minska sårbarheten.

Östhammars kommun lägger sitt fokus på att leverera en god och effektiv välfärd. Vi tar också ett stort ansvar för vår närmiljö och då följer klimatarbetet på köpet, säger Ulf Andersson, Samhällsbyggnadschef i Östhammars kommun. 

IVL kartlägger kommunernas arbete

Sedan 2015 har IVL Svenska Miljöinstitutet och Svensk Försäkring genomfört enkätundersökningar för att kartlägga Sveriges kommuners arbete med klimatanpassning. Frågorna i enkäten utgår från på EU-kommissionens verktyg för klimatanpassning, the Adaptation Support Tool.

Exempel på frågor i enkäten var om kommunerna analyserat hur de kan påverkas av framtida klimatförändringar och om man tagit fram handlingsplaner för att förebygga och åtgärda de risker som kommit fram i analyserna.

I årets undersökning rankas vi på plats 146. Det är ett kvitto på att vi är på rätt väg och gör rätt saker. Ett område som påverkas av klimatförändringarna och som vi hela tiden jobbar med är vår dricksvattenförsörjning. Vi har problem med låga grundvattennivåer och som ett led i arbetet med att säkra den långsiktiga vattentillgången är de planer vi har på att bygga ett nytt reningsverk och ett avsaltningsverk i Öregrund. Detta är exempel på långsiktiga satsningar som tryggar fortsatt utveckling i vår kommun, avslutar Ulf Andersson.

 

Du kan ta del av hela rapporten på IVLs hemsida Klimatanpassning 2025

Publicerad
18 juli 2025
Senast uppdaterad
18 juli 2025