Gå till innehållet

Tills vidare råder bevattningsförbud för det kommunala vattnet i Östhammar, Öregrund, Gimo, Gräsö, Hargshamn och Hökhuvud. Läs mer på Gästrike Vattens hemsida

Från onsdag 13 augusti startar asfaltering på Björkvägen i Gimo och beräknas pågå i några dagar.

Från torsdag 14 augusti startar asfaltering på Energivägen i Östhammar och beräknas ta cirka en vecka.

Begränsad framkomlighet – följ skyltning och visa hänsyn.

Tillväxt i näringslivet

För en kommun finns det många skäl att ha koll på det lokala näringslivet. Östhammars kommun ska, i alla delar av sin verksamhet, underlätta för företag att lyckas med sina idéer och planer. Då är det viktigt att känna till näringslivets villkor och utmaningar.

Förutsättningarna för företagen variera stort beroende på om företaget är stort, litet, varuproducerande eller tjänsteproducerande.

En grupp vars förutsättningar och behov sticker ut är företag i stark tillväxt. Dessa företag är också viktiga för kommunen eftersom de starkt bidrar till att skapa nya arbetstillfällen.

Vi följer företag i tillväxt särskilt i Östhammars kommun. Vi gör det genom TillväxtAllsvenskan. Här mäts tillväxt över treårsperioder och i termer av både resultat och skapade arbetstillfällen. Några av de bilder som får fram i vår analys finns på tillväxtallsvenskan.se

Kontakter

Publicerad
26 juli 2017
Senast uppdaterad
26 juli 2017