Plan för laddinfrastruktur
Vid slutet av 2024 var endast 7 % av personbilar i trafik i Östhammars kommun utrustade för extern laddning av el, att jämföra med 13 % i riket.
Möjligheten att ladda sin bil är såklart avgörande när det kommer till att skaffa en elbil/plug-in-hybrid eller inte. Att kunna ladda hemma är såklart att föredra, men inte en möjlighet som alla har eller tar initiativ till.
Att ladda på jobbet är ett rimligt alternativ, som verkar uppmuntras av det nya kravet på laddinfrastruktur i PBL.
Vad är planen för att säkerställa att verksamheter i kommunen, särkilt kommunens egna verksamheter, i rimlig utsträckning efterlever kravet?
Centerpartiet
Centerpartiet tycker självklart att frågan om utbyggd laddinfrastruktur är väldigt viktig. Vi har under många år varit pådrivande för att exempelvis kommunens egna bilar i stor utsträckning ska vara ellbilar, och att det ska finnas laddplatser för dessa vid kommunala verksamheter. Ett exempel där är att Östhammarshem byggt laddplatser vid sina fastigheter och dessa är oftast tillgängliga för allmänheten.
Vi deltog i fjol på ett informationsmöte ordnat för företag och föreningar och väckte då frågan att kommunens näringslivsutvecklare borde ta initiativ till samordning av laddplatsutbyggnaden. Tyvärr har vi inte sett till några initiativ ännu. Det blev också lite lättnader för föreningar när det gäller lagkrav på laddplatser, det har antagligen bromsat upp frågan en del.
Sammanfattningsvis: Centerpartiet har varit och ska fortsätt vara pådrivande för att det ska vara enkel att använda elbil i Östhammars kommun.
Camilla Strandman, vice kretsordförande, ersättare i kommunstyrelsen och kommunfullmäktige.
Liberalerna
För oss liberaler är det en högprioriterad fråga att kunna ladda på jobbet. Vi lovar göra vad vi kan för att påverka majoriteten att fatta beslut i den riktningen. Att öka andelen elbilar är en nödvändighet och får inte falla på att vi inte har nödvändig infrastruktur för laddning.
Vi ser fram emot svaret från majoritetspartierna. Vi har ju också möjlighet att ställa en fråga i kommunfullmäktige
MVH
Irmeli Bellander gruppledare L Östhammar
Vänsterpartiet
Att göra det som är bra för miljön och den Gröna omställningen skall vara möjligt för alla inom kommunen och inte vara en fråga om vem som har råd. Alla skall kunna göra rätt.
Vänsterpartiet vill bygga ut laddinfrastrukturen för elbilar och ser det som en viktig del av klimatomställningen. Vi vill se en nationell strategi för en tillgänglig och heltäckande laddinfrastruktur och menar att staten bör ta ett större ansvar för utbyggnaden.
Vänsterpartiet i Östhammar vill se en utbyggnad i alla tätorter inom kommunen. Vi anser att kommunen skall få stöd av staten för att bygga ut och kunna hålla ett lågt kundpris, så att det blir attraktivt att äga och köra el-bil. Alla skall ha råd att äga och köra elbilar. Det är en viktig inriktning för den Gröna omställningen.
Pernilla Grahn
Gruppledare Vänsterpartiet Östhammar.