Gå till innehållet

Tills vidare råder bevattningsförbud för det kommunala vattnet i Östhammar, Öregrund, Gimo, Gräsö, Hargshamn och Hökhuvud. Läs mer på Gästrike Vattens hemsida

Gimo Simhall

Välkommen till Gimo simhall

Gimo simhall 2 - kopia
Bild på stora bassängen Gimo simhall

Här finns två bassänger i nära anslutning till gym, sporthall och gruppträningsrum.

Alla som vistas i Gimo simhall betalar entré, oavsett om du ska bada eller inte.

Av hygeniska skäl byter du om till rena lätta käder även om du inte ska bada, exempelvis shorts/tights och linne/t-shirt, redo att ingripa vid behov.

Alla besökare ska känna sig välkommen och trygg i vår simhall. Här hittar du information om anläggningen, våra regler, åldersgräns, priser och annat som är bra att känna till inför ditt besök.

Klicka dig vidare här nedan.

5. Klädsel och hygien

  • Följ anvisad skogräns

  • Säkerställ att barn går på toaletten före bad.

  • Duscha alltid hela kroppen innan du badar, vill du inte tvätta håret använd badmössa när du badar.

  • Självklart duschar du utan badkläder.

  • Alla som ska bada är ombytta i rena badkläder. (Baddräkt, bikini, burkini, badbyxor eller badshorts)

  • Det är inte tillåtet att ha underkläder under badkläderna eller bommulskläder (materialet är ohygieniskt och förstör vattnet och reningssystemet)

  • Av hygeniska skäl byter du om till rena lätta kläder även om du inte ska bada exempelvis shorts/tights och linne/t-shirt, redo att ingripa vid behov.

  • Blöjbarn använder badblöja eller avsedd badbyxa.

  • Det är ej tillåtet att klippa naglar, fila fötter eller raka sig i bastun/duschen.

  • Duscha alltid före bastubad.

  • I basdun sitter man på handduken.

  • Vrid ur dina badkläder och torka dig i duschrummet efter dusch. (för att undvika våta golv i omklädningsrummen)

Stort tack för att du duschar och tvättar dig noga inför varje dopp i bassängen- tillsammans håller vi nere klorhalten till ett minimum!

Bild på duscha före bad