Gå till innehållet

Tills vidare råder bevattningsförbud för det kommunala vattnet i Östhammar, Öregrund, Gimo, Gräsö, Hargshamn och Hökhuvud. Läs mer på Gästrike Vattens hemsida

ALUNDABADET:  Just nu har vi nått maxantalet besökare på Alundabadet. Det betyder att vi inte kan ta emot fler gäster för tillfället. Vi ber dig som är på väg hit att välja ett annat tillfälle. Tack för din förståelse!

Regler för skolskjuts

6. Självskjutsersättning

Under vissa omständigheter kan du som vårdnadshavare få så kallad självskjutsersättning istället för skolskjuts. Det innebär att du tar över det dagliga ansvaret för ditt barns transport till och från skolan mot en kontant ersättning.

Ersättningsbeloppet för självskjuts med bil följer Skatteverkets normer för skattefri ersättning för resa med egen bil och ersättningen betalas inte ut i efterskott.

Ersättning för självskjuts med båt följer Skatteverkets normer för faktisk kostnad för resa med egen båt och ersättningen betalas inte ut i efterskott.